Tematikus Hatha jóga

A hatha jógáról

A fizikai sík átalakításának útja

A négy, ősi iratokban is szereplő, jóga ösvényből (rádzsa jóga, karma jóga, gjána jóga, bhakti jóga) az adott kor és hely elvárásaihoz igazított számos jógamárgát, jógaösvényt, utat, irányzatot ismerünk. Az egyik ezek közül a Hatha jóga, amely a fizikai dimenzió átalakulásának a gyakorlatát jelenti.

Nekünk, nyugati embereknek, akik leginkább elidegenedtünk a testünktől, az abban zajló folyamatokkal sem vagyunk tisztában, vágyaink rabjaiként élve, sokszor romboljuk azt, és vele együtt akár a környezetünket is. Érdemes tehát a jógánkat, (mélyebb) önmagunkhoz való kapcsolódásunkat a test- és a légzés megfigyelésével, irányításával kezdeni (aszanák és pránajáma), és ezeken keresztül emelkedni magasabb dimenziók felé. Mert a hatha jóga célja sohasem a test edzése önmagáért, hanem a jó(i)ga elérése a fizikai test és a légzés uralom alá hajtásával. A testi eredmények, főként ez egészség és fiatalság megőrzése, bizonyos fokú helyre- vagy vissza állítása pusztán egy csodálatos, nem elhanyagolható mellékhatása a gyakorlásunknak.

A hatha jóga részét képezik a rádzsa jógából, vagy másnéven, a meditáció ösvényéből jól ismert jáma-nijámák (szabályozó elvek és önfegyelmező elvek) is. Ezek az alapját képezik a fent említett királyi útnak, amelynek elérését a hatha jóga segíti, hiszen minden jóga – végső soron – a legfelsőbb önvalóval történő egységet célozza. Tulajdonképpen a hatha kifejezés jelentése is ezt támasztja alá. Ha, mint a nap, tha, mint a hold kettősségének egymásba olvadását.

Visszatérve a szabályozó- és önfegyelmező elvekre, ezeknek a nyugati ember életébe ültetése – tapasztalatom szerint – leginkább a gyakorlásba épített jóga nidra és mindfullness gyakorlatokon keresztül mélyíthető. Patandzsali mester kiemelt hangsúlyt fektetett ezekre az elvekre jóga szútrájában, hiszen a nyolcfokú jóga első két szintjére helyezte őket, ami számomra azt is jelenti, hogy a tökéletes tartásokat (ászanákat) sem kezdhetnénk el elmélyülten gyakorolni mindaddig, amíg a jógikus alapelveket nem követjük. A tapasztalat az, hogy az alapelvek betartása egy nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb életet teremt, ami már lehetővé teheti, hogy a külvilágtól elszakadva csakis önmagunkra, a gyakorlásunkra tudjunk koncentrálni, majd később a meditáció ösvényére lépni. 

Hatha jóga óráim alapjai:

Ászanák: Anatómiailag is tökéletes tartások. Ülő- és rohanó életmód testre, elmére gyakorolt hatásainak korrigálása. A hosszan kitartott meditációs tartásokra való felkészítés: statikusabb hatha jóga, akár folyamatosan, folyamban végzett gyakorlással együtt (flow, vinyásza).

Pránajáma: Prána (életerő) kiterjesztése, növelése. A helyes tartás és a légzésre koncentrált figyelem lehetővé teszi a gyakorló számára, hogy az életerő megfelelően áramoljon a testben, lényegesen megemelve az energiaszintet. Tisztít. A légzés továbbá híd a test és az elme között. Lehetővé teszi az elme lecsendesítését, az érzékek visszavonását a külvilágtól, előkészíti a koncentrációt és a meditációt.

Bandhák: Testzárak. A pszichikus csomókra hatnak, amelyek akadályt jelentenek az életerő megfelelő áramlásában.Jóga nidra, mindfullness: Jógikus alvás és önismereti gyakorlatok, melyek a módosult tudatállapot előnyei mentén hatnak.

Tematikus hatha-jóga

Az ászanák hosszabb kitartása mellett:

  • Egy-egy testtájra koncentrált gyakorlás
  • Gerincjóga
  • Irodai (office)/desk/chair jóga
  • Az asztrológiai szimbólumok jógája
  • Napindító jóga (pránajáma, napüdvözlet sorozat)
  • Felajánlások (nap- és holdüdvözlet sorozatok)
Shopping Cart